Strona korzysta z plikĂłw cookies w celu realizacji usĹug i zgodnie z PolitykÄ PlikĂłw Cookies. MoĹźesz okreĹliÄ warunki przechowywania lub dostÄpu do plikĂłw cookies w Twojej przeglÄ darce.X
Audi szuka alternatywy dla elektrycznych samochodów
Rozmiar tesktuAAA
Paweł Kostecki - 19-03-2018
Audi idzie własną drogą, jeśli chodzi o kolejne rozwiązania w zakresie zasilania samochodów przyszłości. Zamiast wodoru marka stawia na e-benzynę. Wraz ze swoimi partnerami koncern czterech pierścieni wytworzył wystarczającą ilość paliwa, aby móc przeprowadzić pierwsze testy silnikowe nowego rozwiązania. Wspólnie z firmą Global Bioenergies S.A. Audi wyprodukowało w sumie 60 litrów e-benzyny.
Nowe paliwo ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest brak zależności od dostaw ropy naftowej. Dodatkowo e-benzyna jest kompatybilna z obecną infrastrukturą paliwową. Pierwszy etap produkcji nowego paliwa polega na wytworzeniu gazowego izobutenu (C4H8). Kolejny proces ma na celu wzbogacenie go wodorem, dzięki czemu powstaje izooktan (C8H18).
Dzięki takiemu procesowi paliwo nie zawiera ani siarki, ani szkodliwych benzenów. Przyczynia się to do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń powstających podczas eksploatacji pojazdów zasilanych nowym paliwem. Alternatywa Audi wobec wodoru niesie ze sobą wiele zalet, takich jak łatwiejsze i bezpieczniejsze przechowywanie oraz wykorzystanie istniejącej infrastruktury. Nadal jednak podczas spalania do atmosfery przedostają się zanieczyszczenia, co pozostaje jednym z głównych wyzwań tej technologii.