Sprowadź samochód ze Stanów

Rozmiar tesktu A A A
-
Sprowadź samochód ze Stanów
Dla fanów motoryzacji europejski rynek jest, mówiąc wprost, zbyt mały. Wielu osobom śnią się legendy amerykańskich szos, jak Mustang, Camaro czy Viper. Jest sposób na spełnienie takich marzeń - import ze Stanów. Możemy tego dokonać samemu, lub zlecić wyspecjalizowanej firmie. Na co więc zwrócić uwagę robiąc zakup w USA - co musimy załatwiać w urzędach i ile nas to będzie kosztowało? Postaram się trochę przybliżyć te zagadnienia i może dzięki temu zdecydujecie, czy warto sprowadzać auto zza oceanu


Jak już wspomniałem, mamy dwa sposoby na import takiego samochodu. Jednym z nich jest zatrudnienie zewnętrznej firmy, która po prostu wszystko załatwi za nas. Od formalności, po odpowiednie modyfikacje, które samochód musi przejść abyśmy mogli jeździć nim po naszych drogach.

Jeżeli jednak będziemy chcieli na własną rękę sprowadzić samochód, musimy liczyć się z serią kosztów i odwiedzaniem kilku instytucji.

Na początek samochód musimy sprowadzić na stary kontynent. Jest to koszt około 1000 zł za kontener. Co za tym idzie, potrzebujemy osoby w USA, która nam ten samochód dostarczy na miejsce do „zapakowania” - logiczne, że musi to być osoba zaufana.

Na dzień dobry musimy też odwiedzić urząd celny, aby tam przekazać 10% wartości samochodu. Następnie trzeba się udać do urzędu skarbowego, gdzie najpierw opłacamy akcyzę 13,6% od wartości samochodu, a potem ruszamy po zsumowanie wszystkich kosztów - 22% VATu. Jednak na tym nie kończy się cała zabawa. Teraz musimy się udać do mechanika, który odpowiednio „zmodyfikuje” nam oświetlenie, kierunkowskazy i rurę wydechową.

Po tych czynnościach możemy się udać do stacji kontroli technicznej, co wiąże się z kosztem około 200 zł. To już w tym momencie sporo miejsc i kilka tyś zł dopłat, ale na tym również się nie kończy.

Przed rejestracją i otrzymaniem dokumentów upragnionego samochodu, musimy jeszcze uiścić opłatę recyklingową w wysokości około 500 zł i przetłumaczyć wszystkie "papiery". O ile mamy w rodzinie odpowiednią osobę, koszt może być nikły, jednak w innym wypadku cała przyjemność może nas kosztować około 500 zł.

Suma summarum, w przypadku sprowadzenia auta na własny koszt, np. nowego Forda Mustanga za 22145 dolarów, koszt będzie wynosił około 115.000 zł - nie wliczamy oczywiście kosztów stania w kolejkach i długich, żmudnych rozmów z kolejnymi osobami, które decydują o losie naszego zakupu.

Koszt sprowadzania tego samego samochodu przez firmę specjalizującą się w takich usługach, jest średnio o 10 tyś zł wyższy, a więc około 125.000 zł. Oszczędzamy jednak dużo czasu i mamy pewność, że samochód będzie taki, jaki zamawialiśmy.

Przy sprowadzaniu samochodu trzeba dodatkowo pamiętać o kilku kluczowych sprawach. Wozy amerykańskie nie należą do ekologicznych i tam samochodem oszczędnym jest taki, który spala poniżej 20l/100 km. Inna kwestia to części zapasowe i warsztaty. Dobrych jest u nas tyle co kot napłakał, a ceny w przypadku auta z USA są wyższe - zarówno robocizny, jak i części, które trzeba sprowadzać zza oceanu. To także może oznaczać, że nasz zakup, jeśli kiedyś trafi do warsztatu, może tam trochę przeczekać na odpowiednią część zapasową.

mój-samochód.pl https://www.moj-samochod.pl/grafika/naglowek/logo_naglowek.png

Ostatnie komentarze


Paweł Robert Kostecki - 2010-07-22 13:29:33
Tu możesz podyskutować o artykule: https://www.moj-samochod.pl/Sprowadz_samochod_ze_Stanow

Dodaj twój komentarz

Imię i Nazwisko / Ksywa
E-mail ( Informuj mnie o nowych wpisach. )
Treść

Twoja wypowiedź musi zostać sprawdzona przez naszych administratorów, akceptowane będą tylko wypowiedzi zgodne z regulaminem forum magazynu motoryzacyjnego mój-samochód.pl.

Śledz nas

Fanpage na facebook Profil na twitter Profil na Google+ Profil na Pinterest

Giełda

© 2010 - 2024 Internetowy magazyn motoryzacyjny moj-samochod.pl Redakcja|Reklama|Regulamin|Polityka Prywatności|Kontakt