Ranking samochodów segmentu A.

Rozmiar tesktu A A A
-
Ranking samochodów segmentu A.
Specjalnie dla Was drodzy czytelnicy wypuszczamy nową serię artykułów. Co tydzień w piątek będziemy prześwietlać kolejne segmenty samochodów i wybierać najlepszą piątkę według oceny naszej redakcji. Cała seria będzie składała się z 10 artykułów.

Zacznijmy od segmentu A, pojazdy tej klasy są potocznie nazywane samochodami miejskimi. Cechują je niewielkie rozmiary i niskie koszty eksploatacji. Pojazdy te nie nadają się do dłuższych podróży. Wymiary w tej klasie to ok. 350cm długości a moc silnika zazwyczaj nie przekracza 75KM. Można także wyodrębnić podkategorię mikrosamochodów, których długość nie przekracza 300cm a ich napęd stanowią silniki małolitrażowe zazwyczaj o pojemności do 1000cm3.
Tworząc ranking w tym segmencie kierujemy się przede wszystkim: ceną samochodu, kosztami eksploatacji oraz ergonomią w warunkach miejskich.

1 miejsce – Renault Twingo
Zwycięzcą naszego rankingu zostaje Renault Twingo II, model produkowany od 2007 roku. Malutkie Renault sprzedaje się bardzo dobrze i może powtórzy sukces swojego poprzednika. Co prawda nie zaskakuje tak jak „jedynka” ale na jego korzyść przemawia wiele innych rzeczy. Producent oferuje nam do wyboru aż siedem jednostek napędowych o mocy od 58 do 133KM. Średnie spalanie w zależności od wersji silnikowej to od 4.7l do 7.8l na 100km w silnikach benzynowych, oraz 4.5l w oferowanym dieslu. Samochód jakością dorównuje swoim konkurentom a ceną wygrywa z nimi. Za najtańszy model na chwilę obecną zapłacimy 28 400zł uwzględniając promocję oferowaną przez producenta.

Cena: bez uwzględnienia dostępnych promocji od 29 900zł do 51 700zł,
Plusy: cena, koszty eksploatacji, widoczność, układ kierowniczy, różnorodność jednostek napędowych.
Minusy: wyciszenie wnętrza.

2 miejsce – Hyundai i10
Najmniejszy model Hyundaia plasuje się na drugim miejscu w naszym rankingu z podobnych przyczyn jak zwycięzca tzn. bardzo dobry stosunek ceny do jakości produktu. Gama silników nie jest jednak zbyt obszerna, mamy do wyboru cztery jednostki napędowe o przekroju mocy od 66KM do 80KM. Jest to idealny samochód do miasta, mały i dość dynamiczny jak na pojazd typowo miejski. Szczególnie polecam silnik podstawowy 1.1l o mocy 66KM, nawet przy ciężkiej nodze kierowcy nie powinien przekroczyć spalania 6l na 100km. Spalanie jednostek benzynowych kształtuje się na poziomie od 4.9l do 8.3l na 100km natomiast spalanie silników wysokoprężnych to rząd wielkości od 3.9l do 4.9l na 100km. Najtańszym modelem i10 możemy wyjechać z salonu za 29 900zł, zaś za najdroższy przyjdzie nam zapłacić o blisko 20 000zł więcej.

Cena: od 29 900zł do 47 990zł
Plusy: cena, koszty eksploatacji, widoczność, przestrzeń.
Minusy: zbyt mała gama silników, cena najdroższych modeli nieadekwatna do tego co otrzymujemy.

3 miejsce – Peugeot 107
Zapewne niektórych z Was zdziwiło dlaczego nie uwzględniliśmy całej trójki bliźniaków koncernu PSA i Toyoty. Już odpowiadam. Są to praktycznie identyczne pojazdy zarówno pod względem wyglądu jak i jakości, nie bez powodu potocznie nazywane trojaczkami, dlaczego więc mamy płacić więcej za Citroena czy Toyotę? Inne logo na masce? Zapewniam, że nie jest warte 1000zł. Peugeot oferuje nam trzy jednostki napędowe generujące moc od 54KM do 68KM. Spalanie silników benzynowych to od 4.1l do 7.3l na 100km.

Cena: bez uwzględnienia dostępnych promocji od 34 400zł do 39 900zł,
Plusy: cena, koszty eksploatacji, układ kierowniczy,
Minusy: mała różnorodność jednostek napędowych w ofercie, wyciszenie wnętrza, skrzynia biegów.

4 miejsce – Ford Ka
Nowy Ford Ka zadebiutował na rynku w 2008 roku. Nowa generacja zaprojektowana w koncepcji „New Edge” okazała się wielkim sukcesem, zarówno komercyjnym, jak i marketingowym. Ford udowodnił nam, że samochód segmentu „A” może zostać zaprojektowany z polotem i fantazją. Nie jest to co prawda najtańsza oferta na rynku ale jeśli mamy troszkę grubszy portfel to warto dołożyć i kupić ten cieszący oko pojazd. Ford oferuje nam silniki o mocy od 69KM do 75KM. Polecam motor 1.2l 69KM, jazda nim sprawia sporo frajdy i w zupełności wystarcza na miejskie ulice. Najtańszy model możemy nabyć za 36 500zł, spalanie to od 4.5l to 7.7l w przypadku silników benzynowych oraz około 5l na 100km przy zakupie jednostki wysokoprężnej.

Cena: od 36 500zł do 49 990zł,
Plusy: koszty eksploatacji, skrzynia biegów, możliwość ciekawej konfiguracji kolorystycznej,
Minusy: wyciszenie wnętrza, silniki, nie najlepszy stosunek jakości do ceny.

5 miejsce – Fiat 500
Drogi, ciasny i nie praktyczny. Dlaczego więc znalazł się w naszym rankingu na piątym miejscu? Jest kultowy, każdy na ulicy obejrzy się za nim, sprawia kierowcy niezwykłe dużo radości jak na samochód tej klasy. Według mnie nie jest aż na piątej pozycji lecz tylko na niej. Nie znalazł się wyżej tylko i wyłącznie ze względu na swoją cenę. Jeśli masz sporo pieniędzy i planujesz zakup samochodu segmentu „A” to nie zastanawiaj się zbyt długo i odwiedź salon Fiata. Mamy duże pole do popisu przy wyborze jednostki napędowej, najsłabszy silnik oferuje nam 69KM a najmocniejszy całe 100KM. Spalanie to od 4.4l do 9.8l na 100km w przypadku silników benzynowych oraz od 4.1l do 5.7l na 100km w przypadku jednostek wysokoprężnych.

Cena: od 42 500zł do 58 500zł,
Plusy: potężna gama jednostek napędowych do wyboru, design, wykończenie wnętrza, skrzynia biegów, widoczność,
Minusy: wyciszenie wnętrza oraz cena.

Podsumowanie
Złotym środkiem okazało się francuskie Renault Twingo. Tak, to właśnie ten samochód kupiłbym poszukując pojazdu do miasta. Nie mogę jednak przejść obojętnie obok Fiata 500, przy zasobnym portfelu wybrałbym właśnie ten model. W rankingu tak jak wspominałem na początku braliśmy pod uwagę przede wszystkim cenę pojazdu a to właśnie Renault ma najlepszy stosunek ceny do jakości. Na kolejny ranking zapraszam już za tydzień w piątek, prześwietlimy wtedy segment B.

mój-samochód.pl https://www.moj-samochod.pl/grafika/naglowek/logo_naglowek.png

Ostatnie komentarze


Paweł Robert Kostecki - 2010-03-22 08:13:54
Tutaj możesz podyskutować o artykule https://www.moj-samochod.pl/Ranking_samochodow_segmentu_A.

Dodaj twój komentarz

Imię i Nazwisko / Ksywa
E-mail ( Informuj mnie o nowych wpisach. )
Treść

Twoja wypowiedź musi zostać sprawdzona przez naszych administratorów, akceptowane będą tylko wypowiedzi zgodne z regulaminem forum magazynu motoryzacyjnego mój-samochód.pl.

Śledz nas

Fanpage na facebook Profil na twitter Profil na Google+ Profil na Pinterest

Giełda

© 2010 - 2019 Internetowy magazyn motoryzacyjny mój-samochód.pl Redakcja|Reklama|Regulamin|Polityka Prywatności|Kontakt