Volvo żegna XC90 i ujawnia kolejne ciekawostki następny

Rozmiar tesktu A A A
-
Volvo żegna XC90 i ujawnia kolejne ciekawostki następny
Po 12 latach najstarszy modeli Volvo odchodzi na swoja zasłużoną emeryturę, a fabryka Torslanda przestawia się na produkcję nowej odsłony. Przez ten okres nabywców modelu XC90 znalazło prawie 650tyś osób. W styczniu 2015 ruszy produkcja pierwszych XC90 drugiej generacji. Jednak zanim to nastąpi czas zatrzymać się i trochę wspomnieć o zasługach aktualnej jeszcze generacji tego SUVa. Ostatni model XC90, który zostanie wyprodukowany trafi bezpośrednio do Muzeum Volvo w Goeteborgu.


Fot. Volvo

Mimo swojego wieku oraz ponad 10 letniej technologi, samochód nadal należy do najbezpieczniejszych w swoim segmencie, pokonując z lekkością swoją dużo bardziej nowoczesną konkurencję. Wysoki poziom bezpieczeństwa jaki narzucony został poprzez XC90, potwierdzone zostało także poprzez amerykańską instytucje IIHS. Kiedy Volvo prowadziło ten model w 2002 roku, samochód już na dzień dobry posiadał wiele rozwiązań, które stwarzały że ten segement nie należał do najbezpieczniejszych.

Fot. Volvo

Tak też Volvo XC90, jako pierwszy SUV na świecie posiadało system Roll Stability Control, system który zapobiegał, że samochód mógł się podczas mocniejszego zakrętu przewrócić. Gdyby jednak ten system zawiódł, do gry wszedł by następny Roll Over Protection system, mechanizm który usuwał w jak najbardziej zaawansowanym stopniu skutki takiego zdarzenia. Za wysoki poziom bezpieczeństwa odpowiadała także obniżona belka energochłonna, powodujące szybsze uruchomienie systemów bezpieczeństwa w przypadku kolizji. Jako pierwszy samochód XC90 posiadał także kurtyny sięgające aż do 3 rzędu siedzeń.

Fot. Volvo

Kilka nowości dotyczące nowej odsłony XC90. Model będzie dostępny z 4 silnikami. Najsłabszą jednostką będzie wysokoprężna jednostka D5 o mocy 225KM i maksymalnym momencie obrotowym 470Nm. Ponadto w modelu pojawia się dwie jednostki benzynowe T5 o mocy 254KM z 350Nm oraz T6 o mocy 320KM z 400Nm. Nowością to czterocylindrowa jednostka T8, silnik hybrydowy o pokaźnej mocy 400KM i jeszcze bardziej imponującym momencie obrotowym 650Nm.
mój-samochód.pl https://www.moj-samochod.pl/grafika/naglowek/logo_naglowek.png

Ostatnie komentarze


Paweł Robert Kostecki - 2014-07-15 08:48:25
Tu możesz podyskutować o artykule: https://www.moj-samochod.pl/Nowosci-motoryzacyjne/Volvo-zegna-XC90-i-ujawnia-kolejne-ciekawostki-nastepny

Dodaj twój komentarz

Imię i Nazwisko / Ksywa
E-mail ( Informuj mnie o nowych wpisach. )
Treść

Twoja wypowiedź musi zostać sprawdzona przez naszych administratorów, akceptowane będą tylko wypowiedzi zgodne z regulaminem forum magazynu motoryzacyjnego mój-samochód.pl.

Śledz nas

Fanpage na facebook Profil na twitter Profil na Google+ Profil na Pinterest

Giełda

© 2010 - 2020 Internetowy magazyn motoryzacyjny mój-samochód.pl Redakcja|Reklama|Regulamin|Polityka Prywatności|Kontakt